Elektronika

Regulowane zasilanie z Lm317 (LM350)
Projekt płytki PCB otrzymasz za darmo! Jak zamówić tanie płytki drukowane?
Praktyczny zasilacz warsztatowy może być przystawką do Twojego zasilacza transformatorowego lub impulsowego. Elementem regulacyjnym jest scalony regulowany stabilizator LM317T. Układ zasilacza może być wykorzystywany przy napięciach do 25 V i prądzie do 500 mA. Aby uzyskać parametry maksymalne dla stabilizatora, czyli 1,5 A, konieczne jest zastosowanie zasilacza o mocy rzędu kilkudziesięciu watów i solidnego radiatora. Dzięki mostkowi prostowniczemu wyeliminowana została potrzeba posiadania wiedzy na temat polaryzacji dołączanego zasilacza. Istotną zaletą zastosowanego stabilizatora jest odporność na zwarcia wyjścia do masy oraz zabezpieczenie termiczne przed przegrzaniem. Zasilacz wyposażony jest w bezpiecznik polimerowy 1,6A/30V (lub 3,15A dla LM250). Zabezpieczenia te zagwarantują długą i bezawaryjną pracę w warsztacie przyszłego elektronika.

Zakres napięcia wyjściowego LM317 wynosi 1.25V-37V (projektowy zakres napięcia wyjściowego tego zestawu wynosi 1.25V-12V), a prąd obciążenia wynosi do 1,5A. Jego użycie jest bardzo proste, do ustawienia napięcia wyjściowego potrzebne są tylko dwa zewnętrzne rezystory. Ponadto jego regulacja liniowa i regulacja obciążenia są lepsze niż standardowe stałe regulatory napięcia. LM317 ma wbudowane obwody zabezpieczające. Aby zapewnić wydajność wyjściową regulatora, R powinien być mniejszy niż 240 oma. Regulowane napięcie można regulować, zmieniając rezystancję RP. D5, D6 są używane do ochrony LM317. Formuła obliczania napięcia wyjściowego: Uo = (1 + RP / R) * 1.25 Parametry wydajności: Napięcie wejściowe: AC≤ 17V DC≤ 25V Napięcie wyjściowe: DC1.25 V-12 V bezstopniowo regulowane Prąd wyjściowy: 1,5A. Zastosowany woltomierz jest uniwersalnym modułem do pomiaru napięcia w zakresie 0-99,9 V i zasilany jest napięciem 3-30 V. Dużym atutem oferowanej przystawki może być użycie potencjometru wieloobrotowego zamiast liniowego, co ułatwi precyzyjne ustawienie napięcia wyjściowego. Wewnętrzna struktura LM317 jest przedstawiona na poniższym obrazku:

POBIERANIE Regulowane zasilanie z Lm317 (LM350) Open in editor
Niestandardową płytkę PCB dla tego obwodu zaprojektowałem korzystając z bezpłatnego oprogramowania online EasyEDA. Pliki EasyEDA tego projektu można znaleźć tutaj.
Wystarczy kliknąć przycisk „Wyjście Gerber”, zapisać projekt i będziesz mógł pobrać pliki Gerber, które są używane do produkcji PCB. Płytkę PCB możesz zamówić w firmie JLCPCB, która jest producentem płytek drukowanych firmy EasyEDA.
Tutaj możesz po prostu przeciągnąć i upuścić pobrany plik .zip gerber. Po wgraniu można jeszcze raz przejrzeć PCB w przeglądarce Gerber. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy wybrać np. 5 płytek drukowanych i tanio kupić.
Po 1-2 tygodni płytki docierają i należy przyznać, że wykonanie własnego projektu PCB jest całkiem satysfakcjonujące. Jakość PCB jest świetna i wszystko jest dokładnie takie samo jak w projekcie. Ok, teraz możesz przejść do wstawiania komponentów na własną płytkę PCB. POWODZENIA!

Posumowanie:
Witryna OSHWLab jest platformą sprzętową typu open source opartą na EasyEDA . To aplikacja online, która umożliwia projektowanie schematów i płytek drukowanych, które można następnie wyprodukować.
Celem witryny OSHWLab jest zwiększenie nauki i komunikacji między projektantami, a nawet prostymi użytkownikami. Stronę można odwiedzać również bez rejestracji, dostępne są tysiące kompletnych projektów różnego rodzaju.
Obecność wielu TAGów pozwala na wyszukiwanie tego, co Cię interesuje: kompletne projekty, schematy i PCB - można pobrać pliki źródłowe. Zamieszczone są również opisy autorów ilustrujące projekty.
Każdy autor może wydać swój własny projekt, wybierając rodzaj licencji, który uzna za najbardziej odpowiedni.
We własnych projektach stosuję domenę publiczną (ang. public domain) – w najwęższym znaczeniu to projekty, z których każdy może korzystać bez ograniczeń.
Różne projekty można teraz odtwarzać bez zmian lub modyfikować zgodnie z potrzebami. Możesz polegać na witrynie JLCPCB w zakresie produkcji płytek.
Osobiście korzystam ze strony OSHWLab, aby dzielić się swoimi wzorami i projektami.
Witryna EasyEDA współpracuje z witryną JLCPCB, która produkuje płytki PCB, oraz witryną LCSC, która jest największym internetowym sklepem z komponentami.
Dzięki usługom oferowanym przez te trzy strony będziesz mógł zrealizować swój projekt, znaleźć komponenty oraz zlecić wykonanie i lutowanie komponentów i otrzymać wszystko w domu, wydając bardzo mało.
Możesz także zamówić tylko płytki PCB i samodzielnie zlutować wszystkie elementy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz